Z nurtem i pod prąd – po raz piąty

Z nurtem i pod prąd – po raz piąty

W dniach 31.05-01.06 Fundacja Staszica zorganizowała 2 dniowy spływ kajakowy po rzece Noteć w ramach projektu „Z nurtem i pod prąd – po raz piąty” dofinansowany przez Powiat Nakielski.

Początek spływu odbył się z Przystani w Nakle nad Notecią. Po instruktarzu przeprowadzonym przez ratowników z Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy wyruszyliśmy w drogę. Mimo, ze dla niektórych był to pierwszy spływ kajakowy w życiu, to każdy sobie radził. Pierwszy przystanek był w Chobielinie. Tam pokonaliśmy kilkanaście metrów transportując kajaki drogą lądową. Po krótkiej przerwie, ruszyliśmy dalej. Podczas trasy każdy ze sobą rozmawiał nie pokazując oznak zmęczenia. Mimo lekkiego deszczu dotarliśmy do drugiej śluzy w Turze tam niestety musieliśmy zakończyć spływ, ponieważ pogoda nam nie dopisywała, a i pora już była późna. Po przewiezieniu sprzętów i uczestników do Zamościa, rozłożyliśmy namioty. Trochę nam to zajęło, ale się udało. Kolejnym punktem naszego spływu było rozpalenie grilla, czekaliśmy na niego z niecierpliwością i nawet deszcz nam w tym nie przeszkodził. Noc spędziliśmy mile –  rozmawiając ze sobą, śmiejąc się, niektórym nawet udało się oko zmrużyć.

W niedziele słońca było niewiele, ale było bardzo ciepło już od samego rana. Zjedliśmy śniadanie, zwinęliśmy biwak i ruszyliśmy w drogę powrotną. Niedzielna trasa była już łatwiejsza, płynęliśmy z prądem. Wyszło potem słoneczko, które nas nie opuszczało do końca spływu. Opaleni i w komplecie dotarliśmy w niedzielnie południe na Przystań w Nakle nad Notecią gdzie czekali na nas już rodzice wraz z jednym z dyrektorów szkoły, z której była większość uczestników, zresztą pan Dariusz Betscher, był z nami prawie cały czas. Tym sposobem pierwszy ze spływów Fundacji Staszica w 2019 r. przeszedł do historii.

Koordynator projektu
Karolina Mielcarek

Zarząd Fundacji Staszica serdecznie dziękuje wszystkim tym, dzięki którym, to przedsięwzięcie mogło się odbyć: Starostwu Powiatu Nakielskiego, Sołectwu Zamość, ratownikom z Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy, dyrekcji i nauczycielom ZSP im. Staszica, firmie Mag-Travel, panu Zbigniewowi Przybylskiemu z Drążna, koordynatorowi i wolontariuszom Fundacji.